
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 125 pF |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 620 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Natural Thermal Resistance | 426 °C/W |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 3 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 3 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 3572
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12460
Ext.Price$0.12460
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12460 | $0.12460 |
| 10 | $0.06230 | $0.62300 |
| 50 | $0.05691 | $2.84550 |
| 100 | $0.05199 | $5.19900 |
| 500 | $0.04692 | $23.46000 |
| 1000 | $0.04235 | $42.35000 |
| 3000 | $0.03822 | $114.66000 |
| 5000 | $0.03322 | $166.10000 |
